ISO 9001 Gazele Biznesu 2012 Diament miesięcznika Forbes 2016

Poradnik

Transport paletowy międzynarodowy – o czym należy pamiętać?

07Lip
2014

Transport paletowy międzynarodowy nie należy do najłatwiejszych przewozów towarów, dlatego też zanim zlecimy go odpowiedniej firmie, zwróćmy uwagę na kilka niezwykle istotnych kwestii, które pomogą nam zadbać o bezpieczeństwo przewożonych produktów. O ile samo dostarczenie ich z punktu załadunku do miejsca, w którym zostaną one rozładowane leży w gestii firmy transportowej, prawidłowe przygotowanie palet do przewozu to obowiązek zleceniodawcy.

Wybór palet

Paleta to platforma używana do przenoszenia i składowania towarów. Najczęściej jest ona wykonana z drewna i posiada ustandaryzowany rozmiar, zgodny z wielkością środków transportu oraz pomieszczeń magazynowych. Jej sztywne podłoże pozwala na układanie drobniejszych opakowań i przewożenie ich w większej ilości. Palety dostosowane są do przewożenia za pomocą wózków widłowych, a najbardziej popularnym rodzajem jest dziś tzw. europaleta o wadze 25 kilogramów.

Przy wyborze odpowiednich palet pamiętać należy o tym, aby dopasować je do rodzaju przewozu. Inaczej sprawa ma się w przypadku transportu lądowego, lotniczego oraz morskiego. Dopasować trzeba je również do gabarytów przewożonych towarów. Transport drogowy wiąże się zazwyczaj z tradycyjnymi paletami wykonanymi z drewna. Nie używa się ich już jednak przy transporcie lotniczym, w którym prym wiodą często palety z tektury falistej.

Odpowiednie zabezpieczenie

Aby zabezpieczyć wybrane palety, można zdecydować się na nadstawki paletowe. Są to szczelne drewniane obudowy, osłaniające towar z boków oraz z góry. Popularne są również tzw. skrzyniopalety, posiadające ściany oraz obudowę górną i zapewniające tym samym większą ochronę przewożonym produktom. Są one zazwyczaj wykonane z aluminium lub tworzyw sztucznych.

Towar na paletach rozłożony musi być równomiernie, żeby zrównoważyć jego ciężar i nie narażać go na dodatkowe niebezpieczeństwo podczas jazdy. Transport paletowy międzynarodowy trwa zazwyczaj dosyć długo, dlatego tak ważna jest odpowiednia ochrona przewożonych dóbr, o którą należy zadbać jeszcze przed załadowaniem palet do pojazdu.

Odpowiednie ułożenie towaru na paletach stanowi niezwykle istotną kwestię, szczególnie jeżeli są to produkty o niestandardowych gabarytach. Jeżeli przedmiot jest podłużny, niejednokrotnie wystaje on poza paletę. Wówczas, aby uchronić go przed jakimikolwiek uszkodzeniami, trzeba go dodatkowo zabezpieczyć. W tym celu używa się zazwyczaj odpowiednich wypełniaczy, użyteczne są również materiały amortyzujące, wszelkie twarde tektury i drewniane wsporniki.

Jeżeli wydaje nam się, że zadanie przygotowania palet do transportu nas przerasta i pojawiają się kwestie, których nie jesteśmy w stanie samodzielnie rozwiązać, po radę udać można się zawsze do firmy transportowej, której zlecamy przewóz. Wykwalifikowani i doświadczeni pracownicy z pewnością służyć będą nam dobrą radą, dzięki czemu wszystko odbędzie się sprawnie i bezpiecznie.

do góry