ISO 9001 Gazele Biznesu 2012 Diament miesięcznika Forbes 2016

Poradnik

Jak wybrać odpowiedni magazyn?

18Lut
2013

Niezmiernie rzadko zdarza się, że wyprodukowana rzecz od razu trafia na rynek zbytu. Zwykle wyroby składowane są najpierw w odpowiednich magazynach, a dopiero później rozwożone do jednej lub kilku lokalizacji. Aby przechowywanie gromadzonych dóbr materialnych było ekonomiczne, jak najbardziej korzystne, należy wybrać odpowiednie przestrzenie, w których dokonywane będzie magazynowanie. Na co należy zwrócić szczególną uwagę wybierając powierzchnie magazynowe?

Po pierwsze – trzeba określić jakiego rodzaju towar chcemy przechowywać – innych warunków wymagać będą artykuły spożywcze, innych chemia gospodarcza, a jeszcze inne wymogi magazynowe będą mieć np. meble. Miejsce do składowania powinno zapewnić produktom odpowiednią temperaturę i wilgotność pomieszczeń. Poza tym niezwykle ważne są gabaryty gromadzonych towarów, co ma bezpośredni wpływ na wymaganą powierzchnię składowania oraz na sposób ułożenia produktów w hali magazynu.

Kolejną istotną kwestią jest lokalizacja magazynów – muszą one znaleźć się możliwie najbliżej dostawcy, ale z drugiej strony – nie za daleko od odbiorców towarów. Pozwoli to znacznie zaoszczędzić na kosztach transportu.

Warto przemyśleć, jak długo będziemy chcieli korzystać z danego magazynu, od tego zależy bowiem, jakie warunki korzystania z magazyny będą dla nas najkorzystniejsze. W przypadku kilku tygodni składowania towaru optymalny będzie najem powierzchni magazynowej, natomiast jeśli towar będzie składowany dłużej, być może warto rozważyć opcję wydzierżawienia magazynu.

Same warunki przechowywania, stan budynków magazynowych – również mają ogromne znaczenie. Nowoczesne powierzchnie magazynowe są opcją bardziej kosztowną, ale znacznie podnoszą komfort obsługi takich magazynów, ułatwiają załadunek i rozładunek towarów, a także umożliwiają optymalne ich składowanie. Starsze przestrzenie do magazynowania są rozwiązaniem tańszym, ale mogą przyczynić się do powstania innych problemów, np. trudności technicznych przy załadunku, albo np. zwiększoną wilgotnością i możliwymi przeciekami w przypadku intensywnych opadów deszczu.

Każdorazowo przed podjęciem decyzji o konieczności magazynowania towarów, odpowiedzmy sobie na pytanie: w jakim celu składujemy przedmioty? Zdarza się bowiem tak, iż nie można dopasować wszystkich optymalnych warunków magazynowania. Wówczas należy wytyczyć sobie priorytety: dla kogoś ważniejsze będzie, aby towar był przechowywany w nowej przestrzeni magazynowej o najwyższych standardach (bo np. wie, że będzie składować towar w magazynie przez wiele miesięcy), dla kogoś innego najistotniejszą kwestią będzie lokalizacja magazynu. Jeśli nie jesteśmy pewni, jakiego dokonać wyboru, lub nie potrafimy odnaleźć odpowiednich magazynów w interesującym nas rejonie kraju lub świata, dobrze jest poprosić o pomoc profesjonalną firmę spedycyjną, która dobrze zna rynek powierzchni magazynowych.

do góry